“Latvijas skolas soma”

Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma” ir lielākā valsts simtgades dāvana vairāk nekā 200 000 Latvijas bērniem un jauniešiem. Tās mērķis ir, sākot ar 2018. gada septembri, nodrošināt katram mūsu valsts skolēnam iespēju vismaz vienu reizi mācību semestra laikā apmeklēt norises, kas dod iespēju klātienē iepazīt Latviju mākslas un kultūras norises (skatuves mākslā, mūzikā, vizuālajā mākslā, literatūrā, dejā, arhitektūrā, dizainā un kino), tai skaitā izzināt Latvijas valstiskuma attīstības un saglabāšanas liecības, Latvijas kultūrainavu, kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes, vēsturisko mantojumu un radošās industrijas, un kas saistītas ar mācību un audzināšanas darba saturu.

2021. gadā, II. semestrī turpinās programmas „Latvijas skolas soma” īstenošana mūsu valstī un arī mūsu ģimnāzijā.

Pateicoties 1991. programmai „Latvijas skolas soma” un 1991. gada barikāžu muzejam jau no 15. janvāra visiem mūsu skolotājiem būs pieejami Muzejpedagoģijas nodarbības “Virtuālā ekskursija” materiāli, kuri paredzēti kā papildus līdzeklis mācību stundās un kā barikāžu notikumu popularizēšanas instruments.

Vēl mēs gribam pastāstīt par mācību nodarbību ārpus Rīgas 8.d, 8.e, 8.f klasēm, kas bija īstenota pateicoties programmai „Latvijas skolas soma”.

2020. gadā, 9. oktobrī 8. klašu skolēni skolotāju Jūlijas Rižikovas, Veronikas Makarčukas, Liānas Kirjuhinas, Alvja Tukāna, Dzintara Dvinska un kuratores Lijas Indānes pavadībā devās iepazīt Vidzemi. Brauciens veda uz 19. gs. barona fon Vulfa būvēto Cesvaines pili, kuru sauc par Sapņu pili, Likteņdārzu – tautas dāvanu Latvijai 100. dzimšanas dienā, tā gatavojāmies patriotisma mēnesim un nostiprinājām zināšanas bioloģijā Trušu karalistē.

Klases brauca katra savā autobusā atbilstoši epidemioloģiskās drošības noteikumiem. Mācību nodarbības tika nodrošinātas projekta Latvijas skolas soma ietvaros.

Diena bija saulaina un dzelteni sārto rudens toņu krāšņums aicināja fotografēt gandrīz vai katru soli.

Pilsētas bērni ar prieku baroja trusīšus, kazas, ēzelīti un lamu Trušu karalistē, piedalījās orientēšanās sacensībās komandām Cesvaines pils apkārtnē un uzdeva jautājumus vietējiem iedzīvotājiem, lai noskaidrotu atbildes uz āķīgajiem jautājumiem. Piemēram, kur ir Rūķu tornis? Ātrākie un veiksmīgākie saņēma balvas.

Likteņdārzā iepazinām gan amfiteātri, gan represēto sportistu un citu bojā gājušo cilvēku dvēseļu piemiņas vietas, kā teica gide, amfiteātri apvij pelēko akmeņu krāvums “Sirmais saulriets”, ko veido vairāk nekā 52 000 laukakmeņu, kurus savu tuvinieku un dzimtas piemiņai atveduši Latvijas iedzīvotāji. Katrs dārza apmeklētājs joprojām ir aicināts vest uz šejieni savu laukakmeni.

Paldies Arianai Artjuhai un Ņikitam Kaličakam par ziedojumu amfiteātrim!

Uzzinājām, ka amfiteātrī 18. novembrī kopā varam vērot skaistu izrādi dabā – saulrietu virs Daugavas. Šeit notiek ziedojumu akcijas “Top Latvijas Likteņdārzs!” koncerti un citi pasākumi.

Skolēnu iespaidi:

‘’…bija ļoti interesanti!’’

‘’…patika būt kopā ar klasi!”

“… patika orientēšanās sacensības!”

“ …mazliet noguru, bet bija interesanti!’’

“ …cik daudz ir skaistu vietu mūsu valstī!’’

“ …obligāti atvedīšu uz Likteņdārzu savu laukakmeni!’’

Paldies kolēģiem un Danielai Morskovai par fotogrāfijām!

 8.d, 8.e un 8.f klases kuratore, Lija Indāne.