Ģimnāzijas jauno inženieru komanda ieguva sudrabu konkursā RTU Best

image10

Rīgas Tehniskajā Universitāte šodien notiek jauno inženieru sacensības RTU Best  (Board of European Students of Technology). Tas ir konkurss, kas notiek vairākos posmos — reģionālās sacensības, valsts sacensības, un pēc tam arī starptautiskās sacensības, kas šogad notiks Portugālē.
Kaut gan konkurss ir domāts studentu komandām valsts finālsacensībām katru gadu tiek pielaistas arī divas skolēnu komandas, kas ir izgājušas atlases kārtu. Viena uzvarētājkomanda piedalās  konstruktoru sacensībās un otrā — situācijas risināšanas konkursā . Mums ir prieks un lepnums, kā trešo gadu pēc kārtas mūsu skolēni iziet atlasi, konkurējot ar ap 100 Latvijas skolām.

 

Atlases kārtā mūsu desmitklasniekiem piedāvāja atrisināt elektromobiļa uzlādēšanas problēmu. Kā ir zināms, elektromobiļi ir perspektīvs transporta veids, toties pēc baterijas izlādēšanās bieži vien nav iespējams ātri atjaunot baterijas lādiņu, kā to būtu iespējams padarīt ar benzīna mašīnu (vienkārši uzpildot degvielu tankā). Skolēniem bija jāizdomā veids, kā uzlādēt elektromobili, lai tas varētu kustēties jau pēc dažām lādēšanas minūtēm.

Risinot šo uzdevumu, skolēni apguva dažas viņiem jaunas tēmas fizikā un informātikā, gan lai izdomātu fizisko principu problēmas risināšanai, gan arī prezentētu savu ideju, izmantojot 3D grafiku, filmu veidošanas programmas u.tml.

Latvijas finālā, mūsu skolēni piedalās konstruēšanas konkursā, kur bija jāizdomā putekļu sūcēja filtrs no materiāliem, kas tika piedāvāti sacensību «veikalā». Filtram ir ļoti stingi masas un izmēra ierobežojumi, tāpēc inženiera risinājumi, kas sākuma izskatījās loģiski, nederējā.  Nācās mainīt konstrukciju un improvizēt tehniski. Otrs bija jāizgatavo ventilators, arī ar masas ierobežojumu.

Pēc padarīta darba notika konstrukcijas novērtēšana, kur kritēriji bija cik liela ir putekļu masa, ko savāca filtrs, un cik liels gaisa spiediens izejas kolektorā visā sistēma. Testu rezultātā mūsu ģimnāzistu konstrukcija parādīja otro labāko rezultātu starp 21 studentu komandu izgudrotiem filtriem. Apsvecām mūsu jaunos tehniskos prātus ar augsto sasniegumu!

Tiešā ēterā no notikumu vietas raksta skolotājs Sergejs Bratarčuks

 

image8

image9

image6

image5

Sakonstruēts filtrs

 

image2

image1