Kāpēc vasarā ir daudz jālasa un ne tikai ‒ ASV žurnālista Kevina van Valkenburga lekcija un padomi skolēniem, studentiem un visiem interesentiem

 

1Daudziem skolēniem vasaras brīvdienas asociējas ne tikai ar brīvību, atpūšoties no skolas, bet arī ar garajiem literatūras sarakstiem mājas lasīšanai. Un, ņemot vērā to, ka daži grāmatas vietā lasa vienīgi īsziņas mobilajā tālrunī, lasīšana var kļūt par smagu nastu. Kā teica Rejs Bredberijs: „Nav jādedzina grāmatas, lai iznicinātu kultūru. Vienkārši jāpanāk, lai cilvēki nelasa”.

Šī mācību gada beigās, pateicoties ASV vēstniecības atbalstam, Rīgas Klasiskajā ģimnāzijā ar lekciju viesojās slavenais ASV žurnālists Kevins van Valkenburgs, kas pastāstīja skolēniem, kāpēc ir jālasa daudz, kā iemācīties rakstīt garšīgi un patiesi, kā padarīt savu stāstu neaizmirstamu un kas viņus, iespējams, gaida, ja viņi izvēlēsies žurnālista profesiju.

Kevins van Valkenburgs ir vadošais ESPN laikraksta žurnālists ar plašu darba pieredzi The Baltimore Sun un citos izdevumos, kā arī Montānas Universitātes viesprofesors, kurš lasa lekcijas topošajiem žurnālistiem. Draudzīgs, ārkārtīgi vērīgs un vienkāršs, nekādi neliekot just citiem savu izcilo statusu, mūsu viesis ļoti ātri atrada kopīgu valodu ar vairāk nekā 150 skolēnu pulku.

Runājot par saviem pirmajiem soļiem žurnālistikā, Kevins van Valkenburgs atklāj, ka iedziļinājies konkrētā laikrakstā publicētu stāstu struktūrā un detaļās gadus desmit, kamēr uzdrošinājies publicēt savu pirmo rakstu. Akcentējot neatlaidību un nepieciešamību strādāt daudz, viņš tajā pašā laikā aicina jauniešus būt drosmīgiem un izmantot visas mācību un karjeras iespējas pat tad, ja sākumā ir tikai jāizliekas drosmīgam.

Savās rekomendācijās topošajiem žurnālistiem un visiem interesentiem Kevins van Valkenburgs uzsver, ka ir jāsāk ar pavisam maziem darbiem, „jo, ja jūs protat rakstīt 300 vārdus garu stāstu, jūs varat sākt saprast, kā uzrakstīt 500 vārdus garu stāstu u.tml.” Citiem vārdiem sakot, pirmoreiz turot rokās basketbola bumbu, neviens negribētu stāties pretī Kristapam Porziņģim. Tas pats ir ar rakstīšanu. [1]

Viens no vienkāršākajiem uzdevumiem, kurus Kevins van Valkenburgs dod saviem studentiem, ir izlasīt 2‒3 savstarpēji saistītus vai kādā ziņā līdzīgus rakstus un uzrakstīt 200 vārdus garu pārspriedumu par katru no tiem, jo tas ir labs veids, kā mācīties izpaust savas domas, turklāt tā var pārbaudīt, vai studenti tiešām ir iedziļinājušies tekstā.

Šajā vietnē skolēni, studenti un visi, kas vēlas iemācīties labi rakstīt, var iepazīties ar daudziem citiem vērtīgiem Kevina van Valkenburga padomiem un ļoti interesantiem rakstiem:

1)    Kevin Van Valkenburg, Storytelling 101: A Reading List. https://medium.com/@KVanValkenburg/storytelling-101-a-reading-list-2c19e3e268c

Sirsnīgi pateicamies Kevina van Valkenburga kungam, ASV vēstniecības kultūras atašejam Metjū Tompsona kungam un ASV vēstniecībai par šīs unikālās lekcijas organizēšanu!

Liels paldies arī mūsu mūzikas pedagogam Svetlānai Smeiljai-Vigušinai un viņas audzēknēm Darjai Sjadristajai un Karīnai Balašovai, kā arī Maksimam Galkinam par lielisku muzikāli – poētisku priekšnesumu, kas iepriecināja gan mūsu viesus, gan mūs visus!

Informāciju sagatavoja Nadežda Polianoviča