Žanis Lipke un viņa klusā varonība.

lipke

Kā jau katru gadu, arī šogad, jaunā mācību gada sākumā mūsu ģimnāzijā notiek muzeju diena. 8. septembrī 12.a, 12.b un 12.c klase devās uz Žaņa Lipkes memoriālu, kas atrodas Rīgā, Ķīpsalā, Mazajā Balasta dambī 9. Tas tika uzcelts blakus Žaņa Lipkes mājai, kurā viņš no 1941.-1944. gadam iekārtoja patversmi no geto izglābtajiem Latvijas ebrejiem. Lipke kopā ar sievu Johannu, viņu dēliem Zigfrīdu un Alfrēdu, meitu Ainu, draugiem un paziņām nosargāja apmēram 55 ebreju dzīvības.

Memoriāla pagrabstāvā izbūvēts betonēts bunkurs, kurš ir ļoti šaurs – 3 x 3 metri, gar tā sienām izvietotas deviņas atvāžamas lāvas gulēšanai. Ir pat grūti iedomāties, kā cilvēki varēja gadiem ilgi nodzīvot tādos apstākļos.

Arī tagad, daudz gadus pēc Holokosta, Latvijā un Eiropā var vērot neiecietību, naidu un aizspriedumu plūsmu pret dažādu kultūru, tautību un reliģiju cilvēkiem. Ksenofobija mūsu sabiedrībā var novēst pie līdzīgas traģēdijas. Ir jādzīvo visiem kopā mierā un mīlestībā. Bet īpaši tagad, kad pasaule atrodas uz Trešā pasaules kara sliekšņa, ir nepieciešams atgādināt cilvēcei, pie kādas traģēdijas var novest karš. Jāapzinās, ka desmitiem cilvēku nobendēšanai pietiek ar vienu šāvēju, bet kaut viena vajātā glābšanai vajadzīga daudzu cilvēku solidaritāte. Tikai kopā var pārvarēt jebkuru problēmu, jābūt tikai vēlmei to risināt mierā, nevis ar spēku.

Oskars Grīnbergs, 12.A klase